جستجو و نمایش  برخی از مطالب وبلاگ ها و سایت های نگهداری قناری  به زبان فارسی

پرورش قناری , نگهداری قناری , تغذیه قناری , بیماری قناری

نام منبع انتشار این مطلب

برنامه تغذیه قناری در دوازده ماه سال

فروردین ماه:
غذای معمولی شامل سه چهارم تخم كتان و یك چهارم تخم كلم قمری می باشد.
در مورد ماده قناریهایی كه بر روی تخم خوابیده اند باید طبق آنچه در مورد تغذیه جوجه قناریها گفته شده عمل كرد.

اردیبهشت ماه:
رعایت نظافت قفس و لانه قناری
جدا كردن جوجه های بزرگ شده از پدر و مادر
ادامه برنامه تغذیه ی جوجه قناریها طبق آنچه قبلا گفته شده است

خرداد ماه:
در این ماه دستور غذایی مانند اردیبهشت ماه می باشد.
بررسی قفس و لوازم موجود در قفس قناریها و اطمینان از عدم وجود كنه قناری و اقدام برای نابود كردن آنها.

تیر ماه:
برای قناریهایی كه هنوز دارای جوجه می باشند باید طبق دستور غذایی اردیبهشت ماه عمل نمود.
قناریهایی كه باید غذا های رنگی مصرف كنند نیز هفته ای یكی دوبار از این غذا باید مصرف نمایند.
جوجه های دوره اول در این ماه باید در قفس پرواز قرار داده شوند. در این ماه نباید در فكر جوجه كشی باشید. قناری ها نباید در دوران جوجه كشی به پرریزان بیفتند بنابراین قناریهایی كه وظیفه پرورش و بزرگ كردن جوجه های خود را به پایان رسانیده اند باید نر و ماده از یكدیگر جدا شوند.

مرداد ماه :
در این ماه باید غذای معمولی شامل سه قسمت تخم كتان و یك قسمت تخم كلم قمری باشد. و در هفته سه مرتبه به میزان یك قاشق چایخوری دانه های مخلوط به جیره غذایی قناریها اضافه نمود.
همچنین مقدار كمی سبزیجات نیز باید به جیره غذایی قناریها اضافه شود.
جوجه های قناری باید همگی در قفس جداگانه نگهداری شوند. اضافه كردن یك داروی مقوی كه حاوی مواد آهنی باشد ،كمك خوبی برای گذراندن دوره تولك خواهد بود.
تمیز كردن و ضدعفونی نموده قفس و وسایل داخل آن نیز از وظایف این ماه می باشد.

شهریور ماه :
برنامه غذایی این ماه نیز مانند اردیبهشت ماه می باشد. همچنین مقدار غذای رنگی قناریهایی كه دوره تولك آنها روبه پایان است باید بتدریج كم شود.

مهر ماه :
به قناریهای جوان كه دوران تولك خود را به پایان رسانیده اند میتوان مقداری كمی غذای سبزی داد و غذای معمولی آنها همان سه قسمت تخم كتان و یك قسمت تخم كلم قمری و مقدار كمی دانه مخلوط می باشد.
در این ماه بررسی بدن قناریها برای اطمینان از عدم وجود كنه قناری لازم است. در صورت مشاهده كنه قناری باید از داروی مخصوص آن برای از بین بردن كنه ها استفاده شود.

آبان ماه :
تمام قناریها در این ماه دوران تولك خود را به پایان رسانیده اند و غذای رنگی باید بتدریج قطع شود.
جیره غذایی در این ماه نیز مانند ماه قبل می باشد.

آذر ماه :
برنامه غذایی در این ماه علاوه بر غذای معمولی ماه گذشته ، مقدار كمی سیب شیرین و سبزی می باشد كه به طور یك روز در میان میتوان به قناریها داد. تغذیه با غذای نرم باید قطع شود مگر به قناریهایی كه ضعیف و ناتوان باشند.
اتاق قناریها نیز باید بر علیه حشرات و كنه قناری ضد عفونی شود. برای قناریها نیز باید ظرف آب تمییز قرار داده شود تا بتوانند در آن حمام كنند.

دی ماه :
رژیم غذایی این ماه همان سه چهارم تخم كتان و یك چهارم تخم كلم قمری می باشد. به ماده قناریها نیز بهتر است یك قاشق مربا خوری تخم منداب در هفته دو مرتبه داده شود . این كار از پیچیدن تخم در شكم قناری جلوگیری می كند.
علاوه بر جیره معمولی ، یك روز در میان یك قاشق چای خوری از دانه های مخلوط نیز داده شود. قدری برگ كاهو و مختصری سیب شیرین در هفته سه مرتبه باید به همه قناریها داده شود. بدیهی است روزی كه به قناریها میوه داده می شود ، سبزی لزومی ندارد. پوست تخم مرغ كاملا خشك و یا صدف خرد شده در كف قفس باید همیشه موجود باشد.
برای قناریهای ضعیف روزی یك قاشق چایخوری غذای تخم مرغی لازم است.

بهمن ماه:
در اوایل این ماه قناریها باید از نظر سلامت و نیروی بدنی مورد توجه قرار گیرند. در صورت لاغر بودن علاوه بر غذای ماه قبل باید یك قاشق چایخوری غذای تخم مرغی به آنها داده شود.
نظافت اتاق و قفس قناریها نیز باید در این ماه مورد توجه قرار گیرد.
ناخنهای تمام قناریهایی كه بیش از یكسال دارند باید با قیچی بسیار تیز گرفته شود اما دقت شود كه رگ داخل ناخن بریدن نشود زیرا قناری دچار خونریزی شده و ضعیف میگردد.
به تمامی ماده قناریها باید هفته ای دو تا سه مرتبه یك قاشق چایخوری غذای تخم مرغی یا همطراز آن داده شود. اما ماده قناریهایی كه خوب پیشرفت داشته اند و رو به چاقی می روند بهتر است از این رژیم غذایی محروم شده و همان غذای معمولی به آنها داده شود.
برنامه غذایی قناریهای نر مانند ماه قبل خواهد بود .

اسفند ماه:
ادامه برنامه قبل
 

نام منبع انتشار مطلب فوق         

http://parandegorgan.mihanblog.com/

آدرس سایت : http://parandegorgan.mihanblog.com/