جستجو و نمایش  برخی از مطالب وبلاگ ها و سایت های نگهداری قناری  به زبان فارسی

پرورش قناری , نگهداری قناری , تغذیه قناری , بیماری قناری

نام منبع انتشار این مطلب

 
تغذیه

از آنجایی که قناری ها گیاهخوارند باید از دانه هایی تغذیه کنند که حاوی مواد ضروری همچون پروتئین ها و چربی ها و کربوهیدرات ها و مواد معدنی و ویتامین ها و کلسیم باشند. به همین دلیل مصرف مخلوطی از دانه ها ضروری می باشد.

در کشورهای اروپایی دانه قناری یا تخم کتان را چون حاوی مقادیر کافی پروتئین نمی باشد با دانه منداب یا شلغم که انرژی و چربی زیادی دارد مخلوط میکنند. درصد کمی نیز از دانه هایی چون رامتیل و خشخاش و برزک و شاهدانه و کاهو و ارزن و جو به جیره قناری میافزایند. در کشور ما به این مخلوط اصطلاحا هفت تخم میگویند.

نکته : هر دانه ای که به پرنده می دهید باید خشک و شفاف و تازه و عاری از هرگونه گرد و خاک باشد.

سبزیجات تازه جز اصلی رژیم غذایی قناری است. (کاهو و اسفناج و برگ گل قاصدک و شاهی و کرفس و ...)

میوه هایی مانند سیب و موز و پرتقال را می توان قطعه قطعه کرد و بین میله های قفس قرار داد.

نکته : بهترین زمان برای مصرف آنان صبح است.

بیسکویت و نان خیسانده شده در شیر و تخم مرغ آب پز و کیک آغشته به کره حیوانی  یا بادام زمینی (گیاهی) نیز جزء غذاهای تقویتی مناسب برای پرنده شما محسوب می شود.

نکته : همیشه باید آب تازه برای پرنده مهیا باشد. در غیر این صورت پرنده ظرف مدت ۲۴ ساعت خواهد مرد. ظرف آب را باید هر روز تمیز و مجددا از آب پر کرد.

نکته : چنانچه رژیم غذایی بد و یا شرایط پرورشی نامناسب اعمال شود موجب بیماری پرنده خواهد شد.

خوراك نرم (خوراك پرورشي )

 

مقداري تخم مرغ كه بايد حتما 25 دقيقه در آب جوش جوشانده شود و مقداري آرد سوخاري  به اضافه سبوس گندم و كمي هويج رنده شده كه قبلا بايد آب آن را گرفته باشيد و چند قطره روغن زيتون يا روغن ماهي به اضافه مقدار كمي جوانه گندم غذاي پرورشي را تشكيل مي دهد. البته اين رژيم نيز بسته به نژادهاي مختلف قابل تغيير است.

مقدار هر يك از مواد براي تقريبا 30 عدد قناري به شرح زير مي باشد.

تخم مرغ                            1عدد

هويج متوسط                       1 عدد

آرد سوخاري                      5 گرم

سبوس گندم                        2 گرم

جوانه گندم                         2 گرم

روغن ماهي یا روغن زیتون    2 گرم

 

تخم مرغ  رنده شده را با آرد سوخاري  مخلوط نماييد هويج را نيز رنده كنيد و آب آن را بگيريد سپس با روغن ماهي مخلوط و به مخلوط قبلي اضافه نماييد.سبوس و جوانه گندم را  به آن اضافه كنيد. مي توانيد به جاي پودر سبوس و جوانه گندم از مكمل هاي ويتامينه و غني شده كه به صورت آماده در بازار است استفاده كنيد. حداقل روزي 2 بار اين خوراك پرورشي را در اختيار جفت قرار دهيد تا با آن جوجه ها را تغذيه كنند. جوجه ها تا سن حدود 50 روزگي به اين غذا نيازمندند.

بعد از جدا كردن جوجه ها از والدين علاوه بر خوراک پرورشی مي توانيد از جوانه تازه دانه ها نيز استفاده نمائيد. این روش نیز در بین بعضی اساتید مرسوم است .چون جوجه ها هنوز قدرت كافي و لازم براي شكستن دانه ها را ندارند بايد دان مخلوط  به غير از تخم خرفه را (زیرا در آب لزج می شود ) به مدت 12 ساعت در آب خيسانده وسپس آب آن را عوض نمائيد اين كار را 2 تا 3 بار انجام دهيد بعد به مدت 24 ساعت در دستمال مرطوب و در جاي خنك قرار دهيد حالا دانه ها براي جوجه ها آماده مي باشند و مي توانيد آن را استفاده كنيد. نكته مهم اينكه مقداري در اختيار جوجه قرار دهيد كه روزانه مصرف گردد و از ماندن و فاسد شدن آن جلوگيري كنيد .

 

نام منبع انتشار مطلب فوق         

http://www.saman-ghanari.blogfa.com/

آدرس سایت :  http://www.saman-ghanari.blogfa.com/